مقالات

شادابی پوست در باشگاه بدون تحرک

التراتن اولین باشگاه بی تحرک ثبت شده ایران

شادابی پوست در باشگاه بدون تحرک التراتن

این برنامه تحریکات تناوبی ظریف و خاصی را بکار میگیرد تا سطح پوست را که بعلت تماس با نور خورشید آسیب دیده است را ترمیم و شاداب کند. سیگنال های التراتن تولید موادی مثل ( الاستین و کلاژن ) را تقویت کرده که باعث برگرداندن طراوت و شادابی دوباره به پوست می باشد و همچنین سبب رفع چین و چروک ها و مشوق آبرسانی مجدد به لایه بیرونی پوست ( EPIDERMIS ) می شود در. این برنامه می توان از مرطوب کننده و یا کرم های جوان سازی بعنوان تسریع و تقویت نتایج بهره گیری شود.( التراتن اولین باشگاه بی تحرک ثبت شده در ایران , شادابی پوست در باشگاه بدون تحرک , فرشته , پاسداران , سعادت آباد )

 

 

 

کلاژن چیست و چگونه به کلاژن سازی بدن خود کمک کنیم

کلاژن فراوان‌ترین پروتئین در بدن انسان است. ساختار فیبر مانند آن تشکیل‌دهنده بافت‌های هم‌بند می‌باشد. این بافت، سایر بافت‌ها را به هم متصل می‌‌‌کند و جزء اصلی استخوان، پوست، ماهیچه، تاندون‌ها و غضروف است. کلاژن کمک می‌‌‌کند تا بافت‌های بدن قوی و انعطاف‌پذیر شوند و در مقابل کشش‌ها مقاومت کنند. کلاژن در مواد غذایی، به‌طور طبیعی فقط در گوشت حیوانات و ماهی یافت می‌‌‌شود که دارای همین بافت هستند. بدن انسان با افزایش سن به‌تدریج کلاژن کمتری تولید می‌‌‌کند و همچنین تولید کلاژن به دلیل قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور خورشید، استعمال سیگار، مصرف زیاد مشروبات الکلی، کمبود خواب و تمرینات ورزشی کاهش می‌‌‌یابد. در این مطلب با نقش کلاژن در بدن انسان آشنا می‌‌‌شویم.

 

کلاژن علاوه برپوست،«دراستخوان وماهیچه ها» هم وجوددارد

کلاژن ساختاری پروتئینی است که در پوست ، ماهیچه ها ، مفاصل استخوان ، تاندون ، رباط ، غضروف و منیسک وجوددارد .

کلاژن 75% پوست را تشکیل می دهد بنابراین ظاهر سالم و جوان پوست وابسته به بخش عظیمی از سلولهای کلاژن سالم در آن می باشد. نقش کلاژن ، حمایت از بافت همبندی است. یعنی ساختار پوست، مفاصل و ماهیچه ها را محکم می کند. با افزایش سن ، درصدی از کلاژن از دست می رود. به طوری که میزان کلاژن موجود در بدن در 50 سالگی نصف میزان آن در 20 سالگی است.

نقش کلاژن در تقویت پوست

کلاژن از کلمه یونانی kólla به معنای چسب گرفته شده است. الیاف قوی کلاژن مانند چسب برای محافظت از بخش‌های ‌مختلف بدن ازجمله ماهیچه‌ها ، استخوان‌ها ، تاندون‌ها ، رباط‌ها ، اندام‌ها و پوست کارساز هستند. همچنین تزریق کلاژن می‌‌‌تواند به درمان زخم آکنه کمک کند. در ادامه نقش این ماده در بدن انسان را با هم بررسی می‌‌‌کنیم.( التراتن اولین باشگاه بی تحرک ثبت شده در ایران , شادابی پوست در باشگاه بدون تحرک , فرشته , پاسداران , سعادت آباد )

حتما این مطلب را هم میپسندید…

 

 

 

بهبود سلامت پوست

کلاژن جزء اصلی پوست شما است. در تقویت پوست و همچنین خاصیت کشسانی آن و آب‌رسانی در پوست نقش دارد. با افزایش سن ، بدن شما این ماده را کمتر تولید می‌‌‌کند که منجر به خشکی پوست و ایجاد چین‌ و چروک می‌‌‌شود. هرچند ، مطالعات نشان داده‌اند که پپتیدها یا مکمل‌های ‌حاوی کلاژن می‌‌‌توانند باعث کاهش چین‌ و چروک ، خشکی و پیری پوست شوند.

تسکین درد مفاصل

کلاژن به حفظ یکپارچگی غضروف کمک می‌‌‌کند که یک بافت لاستیکی مانند برای محافظت از مفاصل شما است. همان‌طور که میزان کلاژن در بدن شما با افزایش سن ، کاهش می‌‌‌یابد ، خطر ابتلا به اختلالات دژنراتیو مانند استئوآتریت افزایش می‌‌‌یابد. برخی از مطالعات نشان می‌‌‌دهند که مکمل‌های ‌کلاژن ممکن است به بهبود علائم استئوآتریت و تسکین درد مفاصل کمک کنند.

جلوگیری از تحلیل استخوان

استخوان‌ها بیشتر از کلاژن تشکیل یافته‌اند که به آن‌ها ساختار و استحکام می‌‌‌بخشد. با کاهش کلاژن در بدن ، به دلیل افزایش سن ، توده استخوانی نیز تحلیل پیدا می‌‌‌کند. این امر ممکن است منجر به شرایط پوکی استخوان شود که تراکم پایین در استخوان و افزایش ریسک شکستگی استخوان را به دنبال دارد. مطالعات نشان می‌‌‌دهد که مکمل‌های ‌کلاژن ممکن است به مهار تجزیه استخوان که به پوکی استخوان می‌‌‌انجامد ، کمک کند.

افزایش توده عضلانی

این پروتئین ، به‌عنوان فراوان‌ترین پروتئین موجود در بدن ، جزء مهمی از ماهیچه‌های ‌اسکلتی است. مطالعات نشان می‌‌‌دهد که مکمل‌های ‌کلاژن به افزایش توده عضلانی در افراد مبتلا به سارکوپنی کمک می‌‌‌کند. درواقع ، از دست دادن توده عضلانی با افزایش سن رخ می‌‌‌دهد.( التراتن اولین باشگاه بی تحرک ثبت شده در ایران , شادابی پوست در باشگاه بدون تحرک , فرشته , پاسداران , سعادت آباد )

حتما این مطلب را هم میپسندید…

 

 

 

بهبود سلامت پوست و عضلات با مصرف مکمل‌های ‌کلاژن

کلاژن پروتئینی است که بدن شما آن را به‌طور طبیعی تولید می‌‌‌کند. برای سلامت مفاصل ضروری است. همچنین خاصیت ارتجاعی پوست را به‌منظور کاهش چین‌ و چروک حفظ می‌‌‌کند. با افزایش سن ، بدن شما کلاژن کمتری تولید می‌‌‌کند. با کاهش کلاژن ، ممکن است علائمی مانند درد مفاصل یا سفت شدن تاندون‌ها یا رباط‌ها را تجربه کنید. همچنین ماهیچه‌های ‌شما ممکن است ضعیف شوند و پوست شما نیز ممکن است نازک و خشک شود. از این‌ رو ، مصرف مکمل‌های ‌کلاژن می‌‌‌تواند به کاهش این علائم کمک کند.

پوست تا چه سنی کلاژن سازی می کند

دو پروتئین کلاژن و الاستین به طور طبیعی در پوست تولید می شود که باعث قوام و انعطاف پذیری پوست می باشند که با گذر زمان و افزایش سن پوست لایه های داخلی پوستی که “درم” نام دارد نازک تر و در نتیجه سلول های پوست آرام تر تکثیر و پروتئین ها کمتر و کمتر تولید شده و همچنین پوست توانایی نگهداری رطوبت را از دست می دهد و ساختار پوست تخریب شده و خاصیت ارتجاعی پوست کاهش می یابد.

اگر بدانید از چه سنی چین و چروک پوست شروع می شود بهتر می توان از بروز آن جلوگیری کنیم و چین و چروک را به تعویق بندازیم

ساخت کلاژن در بدن از 30 سالگی متوقف می گردد البته این امر در تمامی کشورها و نژادها به طور کلی فرق دارد به یک صورت نیست ممکن است در یک نژاد زودتر و در یک نژاد دیرتر رخ دهد .

در دوران 20 سالگی استفاده از کرم ضد آفتاب هیچگاه زود نیست باید هر روز صبح قسمت های از بدن که در معرض آفتاب هستند با مقدار کافی از کرم ضد آفتاب با اس پی اف بالای 15 پوشانده شود. کرم مرطوب کننده فراموش نشود و شب هنگام بعد از پاکسازی و شستشوی پوست از یک لایه بردار ضعیف استفاده گردد.

اگرکلاژن کم شود ؟

وقتی کلاژن کم می شود خاصیت « کشسانی پوست » کاهش می یابد و پوست به تدریج شل و چروک ها نمایان می شود ، به دلیل نقشی که این ترکیب پروتئینی در زیبایی و جوانی دارد،

کلاژن یکی از فراوان ترین پروتئین ها در بدن است که از زنجیره 3 پروتئین که به صورت مارپیچی به هم متصل هستند تشکیل شده است. این ساختار منحصر به فرد باعث خاصیت ارتجاعی در آن می شود. تقریبا 33% پروتئین های بدن کلاژن می باشند.

این پروتئین از بافت و اندام های بدن حمایت کرده و باعث اتصال آنها به استخوان می شود. در حقیقت استخوان ها نیز ترکیبی از کلاژن و مواد معدنی از قبیل کلسیم و فسفر می باشند. نقش کلاژن در بافت ها ، مشابه نقش فولاد در ساختمان ها می باشند که باعث شکل دهی و حفظ ساختار کلی آن بافت می شود( التراتن اولین باشگاه بی تحرک ثبت شده در ایران , شادابی پوست در باشگاه بدون تحرک , فرشته , پاسداران , سعادت آباد )

حتما این مطلب را هم میپسندید…

 

 

 

زنجیره های کلاژن

یک مولکول کلاژن از سه زنجیرهٔ پروتئینی تشکیل شده که به دور یک دیگر پیچیده‌اند. مولکول‌های این پروتئین به گونه‌ای کنار یکدیگر آرایش می‌یابند و یک ریز رشته را می‌سازند. تعداد زیادی از این ریز رشته‌ها به دور یکدیگر می‌پیچند تا یک رشتهٔ کلاژن ساخرصد پرولین و هیدروکسی پرولین و یک اسید آمینه غیر استاندارد است.

انواع کلاژن

تقریباً 13 نوع از این پروتئین در انسان شناسایی شده‌اند،تفاوت آنهادرآرایش وشکل گیری آنهاست.

معروف‌ترین انواع کلاژن

  1. این نوع کلاژن در استخوان و وتر وجود دارد و از تعداد زیادی دسته‌های فیبری ساخته شده‌است که به صورت امواج دریا قرار دارند.
  2. که در غضروف شفاف دیده می‌شود به شکل فیبریل است و فیبر تشکیل نمی‌شود.
  3. همان رشته شبکه‌ای است که در غشای پایه دیده می‌شود این نوع کلاژن از فیبرهای واحد ساخته شده‌است.
  4. نوع چهارم- به صورت فیبریل نبوده و احتمالاً غیر پلیمریزه هستند. کلاژن نوع IV در غشای پایه ونوع V در جدار رگ‌های خونی جنین یافت می‌شود.

 

فیبرهای الاستین چیست؟

فیبرهای الاستین تار و پودهای پوست هستند که در لایه دوم پوست می باشند و وظیفه تشکیل چارچوب یا بافت اصلی پوست را برعهده دارند که مانند تار و پودهای قالی در هم فرو رفته اند.هرچه سن فرد بالاتر می رود خاصیت کشسانی این الیاف ضعیف شده و پوست شروع به چروک شدن می کند.اهداف این فیبرها حفظ و بازسازی بافت پوست است.

نقش الاستین پروتئین در پوست

اصلی ترین نقش الاستین در پوست بخشیدن خاصیت ارتجاعی به آن است. در نتیجه این خاصیت؛ هنگامی که شما فشاری را به پوست خود وارد می نمایید ، پوستتان تغییر شکل می دهد. اما بلافاصله پس از برداشتن فشار ، پوست به حالت اولیه و طبیعی خود بر می گردد.( التراتن اولین باشگاه بی تحرک ثبت شده در ایران , شادابی پوست در باشگاه بدون تحرک , فرشته , پاسداران , سعادت آباد )

حتما این مطلب را هم میپسندید…

 

 

 

 

عملکرد ، عملکرد و وظایف آلاستین

عملکرد الاستین به عنوان یک پروتئین ساختاری در بافت پیوندی ایجاد شکل و کشش برای ریه ها ، رگ های خونی و پوست است. هر سه اندام به انعطاف پذیری بافت همبند بستگی دارد. آنها در معرض ثابت هستند حجم تغییر دادن. بافت همبند در بیشتر موارد دارای کلاژن به عنوان پروتئین ساختاری است. مقاوم در برابر پارگی است ، اما به عنوان یک عنصر ساختاری تنها بسیار سفت و سخت است. فقط با ترکیب خواص الاستین و کلاژن است که بافت پیوندی هم کشسان و هم مقاوم در برابر پارگی می شود.

عنصر اصلی ساخت الاستین تروپلاستین است. تروپلاستین از حوزه های آبگریز و آب دوست متناوب تشکیل شده است. مولکولی تقریبی دارد توده از 72 کیلو دالتون. واحدهای تروپلاستین در بقایای لیزین با یکدیگر پیوند عرضی دارند. در حالی که تروپلاستین است آب محلول به دلیل بسیاری از حوزه های آب دوست ، حلالیت در آب پلیمر متقاطع از بین می رود. تروپلاستین در داخل سلول ها تشکیل می شود و از طریق انتقال غشا به ناحیه خارج سلول می رسد. در آنجا ، پیوند متقابل عناصر اصلی ساختمانی با واحدهای دزموزین حلقه ای شکل در محل های اتصال عرضی ایجاد می شود.

باقیمانده آلیزین و یک باقیمانده لیزین همیشه در تشکیل دسموزین شرکت می کنند. از آنجا که آلیسین یک محصول اکسیداسیون لیزین است ، در نهایت چهار باقی مانده لیزین با هم پیوند می خورند. این شکل از اتصال خاصیت الاستین را به خود می دهد. پیوند عرضی تقریباً از الاستین در برابر دناتوراسیون و تخریب تقریباً توسط کلیه پروتئازها محافظت می کند. با این حال ، آنزیم الاستاز یک استثنا است. این تنها پروتئاز است که توانایی تخریب الاستین را دارد. بنابراین ، همچنین در تخریب الاستین های خوراکی موفق می شود.

شکل گیری ، وقوع ، خصوصیات و مقادیر بهینه آلاستین

همانطور که در بالا ذکر شد ، الاستین یکی از اجزای لازم در بافت همبند ریه ها ، رگ های خونی و پوست است. این برای همه مهره داران صدق می کند. بلوک اصلی سازنده تروپلاستین به سختی می تواند در بافت های حیوانی شناسایی شود. پس از تبدیل بقایای لیزین به لیزین توسط لیزیل اکسیداز ، اتصال بلافاصله سه بقایای آلیزین با یک بقایای لیزین وجود دارد. الاستین تقریباً منحصراً به شکل پیوند عرضی آن دیده می شود. با این وجود ، تشخیص تروپلاستین در آزمایشات حیوانی با مهار سنتز لیزیل اکسیداز حاصل شده است. اگر این آنزیم وجود نداشته باشد ، تبدیل لیزین به آلیسین و در نتیجه تشکیل الاستین اتفاق نمی افتد. مقاومت الاستین در برابر تخریب پروتئازها ، محافظتی ایده آل برای پوست ، ریه ها و رگ های خونی ایجاد می کند. عمل تخریب الاستاز توسط مهارکننده های الاستاز محدود می شود.( التراتن اولین باشگاه بی تحرک ثبت شده در ایران , شادابی پوست در باشگاه بدون تحرک , فرشته , پاسداران , سعادت آباد )

حتما این مطلب را هم میپسندید…

 

 

 

 

بیماری ها و اختلالات آلاستین

جهش در ELN ژن می تواند باعث بیماری های ارثی شود که در آنها ساختار الاستین تغییر می کند. در یک شرط درماتوکالازیس نامیده می شود ، تغییرات بافت پیوندی رخ می دهد ، در نتیجه پوست غیر کشسان و آویزان می شود چین و چروک. این بیماری می تواند اکتسابی و همچنین ارثی باشد. تجمع خانوادگی مشاهده می شود.

این در میان بسیاری از علائم دیگر است ضعف بافت همبند در سندرم ویلیامز-بورن نیز رخ می دهد. این نیز یک ناهنجاری ساختاری الاستین است. علت این بیماری جهش در کروموزوم 7 است. بعلاوه ، مادرزادی نیز وجود دارد تنگی آئورت ، که بر اساس یک اختلال در ساختار الاستین است. در این مورد ، اصلی است شریان از قلب باریک شده است خون فقط می تواند از بطن چپ با تأخیر وارد جریان خون شود. در دراز مدت ، این منجر می شود قلب شکست. پنج تا شش درصد کل مادرزادی قلب نقص ، تنگی مادرزادی آئورت است. برخی از اشکال سندرم Ehlers-Danlos همچنین تصور می شود که ناشی از ناهنجاری الاستین باشد.

این شرط با پوست قابل انعطاف بیش از حد مشخص می شود و به آن پوست لاستیکی گفته می شود. ضعف بافت همبند بسیاری از اندام ها از جمله قلب و دستگاه گوارش. این سندرم معمولاً به صورت اتوزومال غالب به ارث می رسد. از طرف دیگر ، در سندرم Menkes به اصطلاح ، در میان بسیاری از علائم دیگر ، a نیز وجود دارد ضعف بافت همبند ، علت آن را باید در یک سنتز الاستین آشفته جستجو کرد. سندرم منکس در واقع با اختلال در مس جذب در بدن. با این حال ، مس برای بسیاری از عوامل است آنزیم ها. از جمله آنها لیزیل اکسیداز است. بدون مس ، آنزیم بی اثر است. تبدیل بقایای لیزین به آلیزین دیگر انجام نمی شود. در نتیجه ، اتصال متقابل باقی مانده های لیزین به دسموزین نیز دیگر نمی تواند کار کند.

 

حتما این مطلب را هم میپسندید…

حتما این مطلب را هم میپسندید…

حتما این مطلب را هم میپسندید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *